Правові аспекти управління нашим будинком

Ми вивчили положення законів України про управління комунальним господарством будинку, щоб підготуватись до створення ОСББ в правовому аспекті.

Ключові положення законів зібрані на ось цій окремі сторінці сайту. В цій статті спробуємо коротко прокоментувати цю правову базу.

Отже, законодавство щодо управління комунального господарства має таку логіку.

Якщо ОСББ не створено, то співвласники будинку мають на зборах визначити управителя, тобто ЖЕК.

Між співвласниками (а вірніше, їх довіреною особою) та управителем підписується договір, за яким останній надає послуги з управління будинком. Протягом місяця з дня підписання управитель надає копію договору кожному жителю (або направляє рекомендованим листом).

При цьому, для призначення а) управителя та б) довіреної особи співвласників для підписання договору необхідно набрати 50% голосів жителів. А для всіх інших рішень – 75%. Інші рішення – це, наприклад, такі важливі рішення, як визначення повноважень управителя, вирішення питання ремонтів, визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників, а також визначення розміру витрат на управління будинком.

Іншими словами, управляння будинком в такому режимі практично неможливе – набрати 75% голосів на зборах надзвичайно складно.

Інша ситуація, коли ОСББ в будинку створено. В цьому випадку вже під час проведення установчих зборів жителі встановлюють розмір внеску на утримання будинку та вказують його в статуті ОСББ. Окремі договори між ОСББ на жителями підписувати не потрібно, бо статут обовязковий до виконання всіма співвласниками – навіть тими, хто не приймав участі у зборах, чи придбав квартиру пізніше.

Надалі змінити розмір внеску (а також вирішити питання ремонту в будинку) можна на загальних зборах рішенням, прийнятим більшістю в 66,7% (дві третини). Всі інші питання можна затвердити на зборах простою більшістю.

Цікаво, що у нас, на Дегтярівській 25А, корпус 1, ми зараз маємо третю ситуацію – коли немає ОСББ та немає законним чином підписаного договору між співвласниками та ЖЕКом. Зате є спритне ТОВ, яке, маючи договори з КиївЕнерго та КиївВодоканалом, примусило більшість співвласників підписати з ним індивідуальний договір обслуговування під час заселення будинку.

Внаслідок цієї законодавчої неврегульованості маємо проблеми управління комунальним господарством, що ведуть до погіршення якості життя в будинку. Перша проблема в тому, що частина співвласників відмовились від укладання договорів з ТОВ і зараз (на жаль) абсолютно законно не сплачують за обслуговування будинку.

Інша проблема – ТОВ не могло укладати з жителями вічні договори. Тому, укладало їх тільки на два роки. І зараз жителі абсолютно законно можуть відмовитись від оплати послуг ЖЕКу. На нашу думку, саме з цим повязана надзвичайна пасивність ЖЕКу в судах щодо стягнення заборгованості.

Детальніше про законодавчу прогалину призначення управителя в новобудовах можна почитати тут http://www.osbb-inform.com.ua/2016/03/23/9677/

Сторінка про ключові положення законів України про управління комунальним господарством багатоквартирного будинку.

photo_a_demchenko_reverseАвтор: Олександр Демченко, голова ініціативної групи з створення ОСББ. Редакція запрошує інших жителів висловитись про насущні проблеми життя в будинку.

* * *
Запрошуємо обговорити цю статтю на нашій сторінці в мережі Facebook

* * *
Читайте також про вигоди створення ОСББ для будинку Дегтярівська, 25А, корпус 1 на цій сторінці.